Huntsville
75°
broken clouds
humidity: 94%
wind: 2mph SSW
H 73 • L 70
73°
Wed
65°
Thu
70°
Fri
75°
Sat

The Art of Sustainable Science


The Art of Sustainable Science is an annual event that celebrates sustainability through a union of art and science. Students in grades K-12 are invited to create an art project or a science-fair style project that demonstrates a message of sustainability or conservation. Judges from local organizations then score the projects, and prizes are awarded to 1st, 2nd, and 3rd place winners!

It is FREE to participate, and registration is open to all public, private, and homeschool students in grades K-12. Students are welcome to work individually or in a team.

In 2021, the Art of Sustainable Science took place virtually, and winners were announced March 6. To learn more, download the brochure or view the project submissions.


Congratulations to our 2021 Art of Sustainable Science winners!

Environmental Conservation

K-5 Art

  • 1st Place: Lucas M Wiswesser
  • 2nd Place: Haidyn Watson
  • 3rd Place: Lily Engelmann

6-12 Art

  • 1st Place: Kaylee Foster
  • 2nd Place: Lillian Mikell
  • 3rd Place: Alisha Cartwright

K-5 Science

  • 1st Place: Brian Nicolas-Martinez, Elias Mills
  • 2nd Place: Wylie Savage
  • 3rd Place: Miracle Yarber

6-12 Science

  • 1st Place: Jordan Jennings
  • 2nd Place: Ashwin Prabhakar

Energy & Resources

K-5 Art

  • 1st Place: Cindy and Henry Chen
  • 2nd Place: Zikora Dunu
  • 3rd Place: Savannah Gray

6-12 Art

  • 1st Place: Yahmad Collins
  • 2nd Place: Envy Alston, Zoey Morris
  • 3rd Place: Envy Alston

K-5 Science

  • 1st Place: Nikolai Lambert
  • 2nd Place: Nikita Prabhakar
  • 3rd Place: Jasmine Phillippi, Jori Mitchell, Finnian Gower

6-12 Science

  • 1st Place: Eli Carter
  • 2nd Place: Javon Jennings

Natural Wonders

K-5 Art

  • 1st Place: Nikesh Bhatt, Hugo Davis, Evelyn Qualls
  • 2nd Place: Lydia Roy
  • 3rd Place: Adam Delaine

6-12 Art

  • 1st Place: Emma Tourville
  • 2nd Place: Joshua Macri
  • 3rd Place: Augusta Davis

K-5th Science

  • 1st Place: Naima Souffrant
  • 2nd Place: D’Mari Gadson

6-12 Science

  • 1st Place: Makaila Jennings
  • 2nd Place: Adella Jackson

Plant Science

K-5 Art

  • 1st Place: Jon Macri
  • 2nd Place: Sophia Pedoto
  • 3rd Place: Annaly Calderon Jaimes

K-5 Science

  • 1st Place: Nabila Anne Orman
  • 2nd Place: Marshall Parr, Levi Lambert
  • 3rd Place: Qloe Foster

6-12 Science

  • 1st Place: Roxie Foster

Family Membership Winner

  • Kylie Harden


Sign up to stay in touch!

Sign up to get interesting news and updates delivered to your inbox.









Subscribe!